Světový týden knihy, Kniha ti sluší, rozhovor s panem knihkupcem Petrem Váchou

Vloženo: 20.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 1110x | Zatím neupraveno
Žáci naší školy se pod vedením pedagogů aktivně zapojili do kampaně Kniha ti sluší. Diskutují o knihách, mají připravené referáty, vznikají návrhy titulních obalů knih (viz. fotogalerie), některé třídy se přihlásily do literární celostátní soutěže (vyhlašuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů společně s firmou Albatros Media pro třídní kolektivy ZŠ). Třída 4. A navštívila Knihkupectví nad Lesy a připravila si otázky pro pana Váchu.

Jak je velký tento obchod?

Obchod jsme několikrát přestavovali a zvětšovali. Má přibližně  50 m2.

Jaká je historie tohoto knihkupectví?

Před 13 lety v roce 2004 bylo toto knihkupectví v Újezdě nad Lesy založeno.

Založil jste tento obchod sám, nebo jste ho zdědil či koupil?

Založil jsem ho sám.

Kolik knih svým zákazníkům nabízíte?

V současné době je v knihkupectví 5 – 8 tisíc knih, které se nabízí lidem k zakoupení. Je tady mnoho žánrů např. fantasy, dětská literatura, romány, naučná literatura…

Kolik z toho je knih pro děti?

V knihkupectví je zhruba jedna třetina knih pro děti.

Kolik knih jste už v tomto roce prodal?

Eviduji počet zákazníků a těch bylo zatím 1884 a každý si koupí průměrně tři knihy.

Jaká kniha ve vašem obchodě má nejvíce stran?

Jsou tady knihy, které mají 700 až 800 stran.

Jakou nejstarší knihu prodáváte:

Nejstarší vytištěná kniha je z roku 1997 – je tedy stará dvacet let.

Jakou knihu byste doporučil dětem našeho věku?

Dětem vašeho věku, tedy 9-11 let bych určitě doporučil knihy

-          Babička drsňačka

-          Tygrův osud

-          Holčičí detektivky a samozřejmě Hraničářův učeň.

Jaká byla vaše nejoblíbenější kniha, když jste byl ještě dítě?

No, řekl bych, že asi knihy Jaroslava Foglara.

Jaký jste čtenář?

Snažím se přečíst jednu až dvě knížky týdně.

Jakou knihu máte nejradějii?

Vezmu si do ruky knihu takovou, která mi vyhovuje, pokud mě do dvacáté stránky nezaujme, tak ji nechám být.

Nejraději mám fantasy a dobré politické romány.

Jaká kniha se v současné době nejvíce prodává?

Nejprodávanější knihy jsou pro dospělé detektivky a fantasy pro mladší generaci. V současné době je to kniha Dívka v ledu a pro děti Hraničářův učeň.

Jaký je váš nejoblíbenější žánr knih.

Jednoznačně fantasy.

Napsal jste vy sám nějakou knihu?

Pouze jako dítě. Do deseti let jsem napsal tři knihy.

Jedna byla příběh o medvědovi, který se kamarádil s dětmi a další dvě byly povídkové knihy ve stylu povídek Šimka a Grossmanna.

Jak dlouho děláte tuto práci?

Od patnácti do osmnácti let jsem se učil knihkupcem a po té jsem pokračoval ještě  na střední knihovnické škole.

Po vojně jsem začal pracovat s knihami.

Jaký je váš oblíbený film podle literární předlohy?

Nejvíce se mi líbilo švédské zpracování trilogie Muži, kteří nenávidí ženy.

Myslíte si, že elektronické knihy ohrožují knihkupectví?

Čtečky neohrožují knihkupce, spíše ohrožují celé lidstvo. Kdo rád čte, tak chce, aby mu kniha doma voněla a mohl se z ní těšit i pohledem. Nikdo přece nechce mít knihovnu a v ní čtečku.

Knihy přece byt zateplí a zútulní a na víc se můžete těšit i pohledem na jejich krásné hřbety.

Vaříte podle nějaké kuchařky, kterou prodáváte?

Ano, vařím podle kuchařky Romana Vaňka.

Máte tuto práci rád?

Mám a hodně. Protože když chodíte do práce a baví vás to, tak z toho máte nejen peníze, ale i radost a dobrý pocit.

Čím jste chtěl být, když jste byl malý?

Knihkupcem nebo kameramanem.

Jenže v dobách minulých se otevírala škola pro budoucí  kameramany pouze jednou za dva roky. Já jsem končil základní školu, když se zrovna tento obor neotevíral. Doma jsem být nemohl, tak jsem šel studovat na knihkupce. A jsem tomu rád.

Co vás inspirovalo k práci s knihami?

Od malička jsem měl rád knihy, byl jsem stále v knihovně a také jsem knížky kupoval i v knihkupectví, kde jsem vždy čekal  hroznou frontu. Za totalitního systému nové knihy vycházely vždy jen ve čtvrtek, mimochodem to bylo převzato z První republiky a bylo to to jediné, co komunisté  ponechali a bylo to dobře. Každý totiž věděl, že novinky vychází vždy všude stejně, ale po pravdě, zase jich tolik nevycházelo. Dnes vychází asi 80 novinek každý den. A to je příliš.

Děkujeme za rozhovor

Žáci 4.A