Ukliďme svět, Ukliďme Česko

Vloženo: 7.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 938x | Zatím neupraveno
Naše škola se zapojila do kampaně Ukliďme svět, Ukliďme Česko. V areálu školy a Klánovickém lese uklízeli žáci pod dohledem pedagogů celý týden. Cílem akce je nejen uklidit naše okolí, ale i ve společné věci zapojit různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce. Hlavní úklidový den je v sobotu 8.4.2017.

"Nápad se zrodil v hlavě australského jachtaře Iana Kiernana potom, co obeplul v letech 1986-1987 svět a viděl, jak jsou moře znečištěná. První akce, kterou uspořádal za pomoci přátel 8. ledna 1989 se zůčastnilo na 40 000 dobrovolníků, kteří na 270 km mořského pobřeží sebrali 5 000 tun odpadu. Další rok se rozšířila kampaň po celé Austrálii a poté do dalších zemí. Myšlenka Clean Up the World! (Ukliďme svět!) byla na světě.

Od roku 1993 převzal záštitu nad jednou z největších komunitních kampaní současnosti UNEP (United Nations Environment Program – Program OSN pro životní prostředí), zapojili se občané z 80 států. V současnosti se každoročně zapojuje přes 35 milionů lidí z více než 130 zemí světa. Cílem kampaně je také získávat a šířit informace o šetrném nakládání s odpadem. Organizátoři se s pomocí sdělovacích prostředků snaží přimět vlády, průmyslové podniky i obecní orgány ke zvýšení zájmu o ochranu životního prostředí.

V České republice kampaň „Ukliďme svět!“ od počátku v r. 1993 zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. Do kampaně se každoročně zapojuje téměř dvacet tisíc dobrovolníků. Děti a studenti přitom tvoří většinu. Z celkového množství sebraného odpadu, které se obyčejně pohybuje kolem dvou set tun ročně, bývá přibližně 10 % recyklováno.

Od roku 2016 se akce Ukliďme svět spojila s akcí Ukliďme Česko která je organizována spolkem "Ekosmák" a bude tak probíhat pouze jedna společná úklidová akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko!" (převzato www.uklidmecesko.cz)

Básničku složili žáci 6. B:

Pojďte s námi uklidit svět,

recyklování je dobrá věc.

Papíry, plasty bude to hračka,

do plastů patří igelitová taška.

S nebezpečným odpadem rychle pryč,

udělej to hned a už na mě nekřič.

Sklo, nebezpečná věc to je,

i kdybys nechtěl, pořezá tě.

Doma ti hnije jablko staré,

rychle s ním do bio popelnice.

Buďte tak hodní a recyklujte s námi,

My budeme rádi a spolupracovat s vámi.