Pondělí 20.11.2017
Kulajda
Rizoto s vepřovým masem a zeleninou, Kyselá okurka
Opečené gnocci se špenátem a sýrem
Ovocný nápoj,mléko
Úterý 21.11.2017
Vývar s rýží a zeleninou
Kapustový karbanátek, Brambory maštěné máslem,obloha,ovoce
Vločková kaše s kakaem,ovoce
Ovocný nápoj
Středa 22.11.2017
Hrstková se zeleninou
Vepřové po italsku, Těstoviny
Čočkovo cizrnový salát,pečivo
Ovocný nápoj,mléko

Mensa

Vloženo: 3.3.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 2058x

Mensa je mezinárodní společenská organizace založená roku 1946 v Oxfordu. Je to nevýdělečné apolitické sdružení nadprůměrně inteligentních lidí bez rozdílu rasy a vyznání.

Základ organizace tvoří nadnárodní Mensa International. Pod jejím dozorem pak vznikají a působí jednotlivé národní pobočky. Jednou z nich je i Mensa České republiky, která vznikla po rozpadu federace z Mensy Československo. Ta byla založena v roce 1989, přičemž na ministerstvu vnitra byla zaregistrována v roce 1991.

Masarykova ZŠ spolupracuje s organizací Mensa každoročním zprostředkováním testování žáků ve škole a účastí žáků Masarykovy ZŠ v Logické olympiádě ve všech 8. ročnících, které byly dosud Mensou pořádány.

Jaké je poslání Mensy?

Ve stanovách je zakotveno, že cílem Mensy je využití inteligence ve prospěch lidstva. Jedná se zejména o podporu výzkumu vlastností, znaků i využití inteligence jako takové. Například v USA působí nadace MERF (Mensa Education and Research Foundation), která má dokonce status poradního hlasu v UNESCO.

Funkcí Mensy je především vytváření stimulujícího intelektuálního a společenského prostředí pro své členy, umožňování jejich dobrovolné seberealizace a podpora vzájemných kontaktů.

Kdo se může stát členem Mensy?

Členem se může stát každý, kdo dosáhne věku 14 let a v testu inteligence schváleném mezinárodním dozorčím psychologem Mensy International výsledku mezi horními dvěma procenty celkové populace (na stupnici používané v České republice to odpovídá IQ 130). Pro členství v Mense nejsou nutné žádné jiné předpoklady (kromě povinnosti platit členské příspěvky). Děti mezi 5 a 14 lety se mohou stát členy Dětské Mensy (zájmové skupiny Mensy ČR).

Zdroj: www.mensa.cz