Výstava Karel IV. a soluňští bratři

Vloženo: 17.3.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 1853x | Zatím neupraveno
Vernisáž výstavy Karel IV. a soluňští bratři se konala ve středu 2. 3. 2016 od 17 hodin v sále Polyfunkčního domu. Touto výstavou se po dvanácti letech loučí s aktivní činností kustod muzea a kurátor výstavy pan Rudolf Vambera.

Besedy s ním můžete navštívit v Újezdském muzeu každou sobotu od 14 do 16 hodin, a to až 21.5.2016, kdy výstava končí. Tradičně se na výzdobě výstavy podíleli žáci naší školy pod vedením pedagogů a někteří přímo vystupovali na vernisáži. Žáci navštíví  tuto výstavu se svými učiteli v hodinách dějepisu, vlastivědy a prvouky.

Úryvkem z knihy Doba krále Karla IV. připomenula den narození Karla IV. Adéla Heráková z 5. C. O významu Karla IV. a jeho obdivu k víře soluňských bratří promluvil kurátor Rudolf Vambera, poté zazněla ukázka Glagolské mše Leoše Janáčka. Žáci 4. C a 5. A zpestřili program hudebním vystoupením - společně zazpívali písně Do věží a Lásko má já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejně. Dopis Vaše Veličenstvo autorky Petry Kohoutové přečetl Tadeáš Rejfek ze 7. B a s Karlovým životopisem Vita Caroli seznámil přítomné Michal Theer, člen muzejní rady.

Potleskem bylo odměněno nastudování Nerudovy Romance o Karlu IV. v podání žáků 5. C - Adély Herákové, Jakuba Šmatláka a Matěje Jirsy. Promítnut byl krátký film natočený žáky filmového kroužku s historikem PhDr. Jiří Rakem v Muzeu Karlova mostu.

Všechna vystoupení byla doprovázena promítáním výtvarných prací žáků Masarykovy ZŠ, které jsou součástí výstavy. Osobním dárkem muzeu byl do mosazného plechu vytepaný portrét Karla IV. od pana Vladimíra Štěpánka podle předlohy grafika Pavla Minky.

Starostka Karla Jakob Čechová poděkovala muzejní radě za organizaci celé vernisáže a zapojení MČ Praha 21 do celostátních oslav 700. výročí narození Karla IV., a za spolupráci pedagogům a žákům Masarykovy ZŠ. Na závěr došlo k předání symbolického klíče od muzea Michalu Theerovi, bývalém žáku naší školy, který se po panu Vamberovi od září stane novým kustodem muzea.