Zápis ŠR ze dne 23.6.2014

Vloženo: 22.2.2016 | Autor: administrator | Zobrazeno: 802x | Zatím neupraveno

Přítomni:         Květoslava Bělohubá, Radka Hofmannová, ‚Kateřina Nádvorníková, Petra Brožová

Omluveni:       Tomáš Vlach, Jan Slezák

Hosté:             Miroslav Kurka, ředitel školy

Program:

1. 1.      Přivítání členů školské rady a ředitele školy
  2. 2.      Úprava školního řádu a ŠVP pro školní rok 2014-15
  3. 3.      Změna organizace výuky Aj, využití rodilého mluvčího a ukončení spolupráce s agenturou
  4. 4.      Diskuse
  5. 5.   Závěr

1.      Přivítání členů školské rady a ředitele školy

S ohledem na nepřítomnost předsedy ŠR bylo dohodnuto, že jednání ŠR povede paní Petra Brožová, která zároveň sepíše zápis z něj. Paní Brožová přivítala přítomné a konstatovala, že ŠR je usnášení schopná.

2.      Úprava školního řádu a ŠVP pro školní rok 2014-15

A)  Úpravy školního řádu pro šk. rok 2014-15

1.1    Změna textu v bodě 4.9 stávajícího šk. řádu

Stávající text:

4.9   Rodič má právo uvolnit žáka z vyučování na základě předloženého písemného sdělení:  z jedné vyučovací hodiny-uvolňuje vyučující daného předmětu, z celého vyučovacího dne do celkového počtu 10 vyučovacích dní – uvolňuje třídní učitel, na více dní – uvolňuje ředitel školy. Písemná žádost o uvolnění z vyučování  je předkládána osobně nebo prostřednictvím žáka, předem – ve všech případech, a to třídnímu učiteli.

Navrhovaný text:

4.9  Rodič má právo požádat o uvolnění žáka z vyučování. Z jedné vyučovací hodiny uvolňuje vyučující daného předmětu, z celého jednoho a více vyučovacích dnů do celkového počtu 10 vyučovacích dnů uvolňuje třídní učitel. O uvolnění na více dní rozhoduje ředitel školy. Škola posuzuje důvod žádosti a není povinna vyhovět. Žádost  o uvolnění  na více dní musí být podána písemně na formuláři školy, nejméně 14 dní předem. Písemná žádost o uvolnění z vyučování je předkládána vždy třídnímu učiteli, osobně nebo prostřednictvím žáka. Při nesplnění této podmínky, není škola povinna žádosti vyhovět.

Odůvodnění:     Poslední dobou se rozrůstají případy, kdy žáci odjíždějí na dovolené s rodiči a ti o uvolnění vůbec nežádají, příp. omlouvají nepřítomnost dodatečně. Žáci nemají uzavřené klasifikace, při hodnocení se vymlouvají, že nebyli ve škole, zameškanou látku si nedoplňují.

Usnesení : ŠR souhlasí a schvaluje předložený návrh úprav školního řádu dle výše uvedeného textu s platností od 1. 9. 2014.

1.2    Vypuštění bodu 6.10 c  ….. 6.10  Další kritéria hodnocení          c/  Hodnocení v povinně volitelných předmětech

Stávající text:

Obsah povinně volitelných předmětů je založen na činnostech a jejich cílem je zejména získávání dovedností diskusí a kooperací s ostatními žáky. Proto lze žáka na vysvědčení v daném pololetí hodnotit pouze za podmínky, že splní docházku alespoň na 50 %. Pokud žák docházku alespoň na 50 % nesplní, klasifikace se odkládá, za 2. pololetí bude žák hodnocen v termínu opravných zkoušek na konci hlavních prázdnin, a to na základě náhradních úkolů, jež v době hlavních prázdnin vypracuje.

Odůvodnění:     Ve šk. roce 2014-15 již nejsou PVP zařazeny (časová dotace využita na povinný 2. cizí jazyk).

Usnesení:          ŠR souhlasí s vypuštěním bodu  6. 10  stávajícího školního řádu.

1.3 Ostatní body stávajícího školního řádu zůstávají v platnosti

Usnesení:         ŠR souhlasí s vydáním upraveného školního řádu pro šk. rok 2014-15 s uvedenými změnami pod novým jednacím číslem.

B)  Další úpravy ŠVP - upřesnění

3.1    Vypuštění volitelných předmětů

Odůvodnění – dtto šk. řád   (předchozí text)

3.2    Vypuštění kapitoly Autoevaluace ve stávajícím rozsahu

Odůvodnění:     Kapitola reflektovala již neplatnou část legislativy – povinnost školy v této oblasti. Autoevaluace je nahrazena sebehodnocením organizace ve výroční zprávě.

3.3    Drobné úpravy v obsahu tabulek předmětů Čj a Ma (upřesnění standardů, přesuny učiva apod., nemající vliv na celkovou náplň ŠVP v kontextu RVP)

Odůvodnění:     Jedná se nevýznamné korekce z hlediska celkového obsahu ŠVP, projednáno a zajištěno vedoucími předmětů.

3.4    Úpravy - aktualizace bodů:    2.1    Úplnost a velikost školy, vybavení

2.2    Charakteristika učitelského sboru

2.3    Začlenění školy do projektů, grantů, soutěží apod.

3.5    Úprava bodu 2.4.2   Rozřazení žáků šestého ročníku

Text změnit z rozřazení dle abecedního pořadí na text nový:

a)      Rozřazení žáků 6. ročníku do třídních kolektivů se provádí nově bez zřetele na dosavadní složení 5. tříd

b)      Přihlíží se k vyrovnanému  celkovému  počtu  chlapců a dívek v jednotlivých třídách, rovnoměrnému rozdělení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a k názoru třídních učitelů 5. tříd.

3.6  ŠVP bude po opravách vydán jako verze 2.1 s platností od 1. 9. 2014

Usnesení:    ŠR bere na vědomí navržené úpravy ŠVP pro šk. rok 2014-15 ve všech bodech.

Odůvodnění: Po jednání zástupců obou stran není agentura schopna garantovat  zajištění rodilého mluvčího a kvalitu výuky. Členové metodické sdružení Aj vyhodnotili s vedením školy situaci a další spolupráci nedoporučují. Spolupráce bude pokračovat jen v úrovni nabízených kroužků Aj.

Usnesení: ŠR bere na vědomí uvedenou změnu.

4.      Diskuse

Pan ředitel informoval, že z důvodu zahájení rekonstrukce kuchyně se v ŠJ Polesná 1690 nebude vařit ve dnech 25. - 27. června t. r.

Dále  projednáno:

-        vrátní do budov od září 2014-15

-        projektory v učebnách – návaznost učeben při změně – zachování sponzorovaného vybavení

-        doučování matematiky a fyziky ze strany poradenského pracoviště

5.      Závěr

Paní Petra Brožová poděkovala za účast a stanovila příští termín zasedání ŠR na pondělí 6. 10. 2014 od 19:00 hod. na adrese Polesná 1690.

Zapsala: Petra Brožová