Kotva
Ekoškola
 
 
Elektronická žákovská

 
 
V příštích dnech vaříme
Pondělí 20.11.2017
Polévka: 
Kulajda
Hl. jídlo1: 
Rizoto s vepřovým masem a zeleninou, Kyselá okurka
Hl. jídlo 2: 
Opečené gnocci se špenátem a sýrem
Dezert: 
Ovocný nápoj,mléko
Úterý 21.11.2017
Polévka: 
Vývar s rýží a zeleninou
Hl. jídlo1: 
Kapustový karbanátek, Brambory maštěné máslem,obloha,ovoce
Hl. jídlo 2: 
Vločková kaše s kakaem,ovoce
Dezert: 
Ovocný nápoj
Středa 22.11.2017
Polévka: 
Hrstková se zeleninou
Hl. jídlo1: 
Vepřové po italsku, Těstoviny
Hl. jídlo 2: 
Čočkovo cizrnový salát,pečivo
Dezert: 
Ovocný nápoj,mléko

.

 
 
Objednávky obědů

 
 
Projekty školy

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Mapa webu
A
A
A

Ekoškola

Vloženo: 22.2.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 3900x

 

Mgr. Anna Kousalová

Mgr. Ilona Poláková

Mgr. Tomáš Prager

 

Naše škola se od října 2014 oficiálně zapojila do programu EKOŠKOLA. Je to mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.

 

Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy, od letošního roku i pro školy mateřské. Žáci a učitelé aktivně spolupracují a velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen 7 kroky které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kriterií pro získání mezinárodního ocenění.  

 

Tato metodika je společná pro všechny země a školy, které se programu Ekoškola účastní.

 

7 kroků:           1. Ekotým

                        2. Analýza

                        3. Plán činností

                        4. Monitorování a vyhodnocování

                        5. EV (environmentální výchova) ve výuce

                        6. Informování a spolupráce

                        7. Ekokodex

 

1. EKOTÝM 

Tým lidí založený na dobrovolnosti a zájmu žáků, učitelů, provozních zaměstnanců a také třeba rodičů nebo odborníků. Společně vedou program a naplňují podstatu 7 kroků  na škole.

 

2. ANALÝZA 

Analýza je zjišťování stavu školy i prostředí kolem ní v konkrétních tématech. Díky ní zjišťujeme, co funguje dobře a co je třeba naopak zlepšit.

 

 

3. PLÁN ČINNOSTÍ 

S pomocí výsledků, které nám dá Analýza, navrhneme a uskutečníme činnosti. Vedou k tomu, jak udržet to, co funguje a zlepšit to, co nefunguje.  

 

 

4. MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ

Průběžně budeme zjišťovat, zda dosahujeme toho, co jsme si naplánovali. Vyhodnotíme dopad našich aktivit.  Bez toho bychom totiž nezjistili, jestli naše snažení mělo nějaký smysl.

 

5. EV VE VÝUCE

Škola podporuje v rámci výuky a mimoškolních aktivit všechny žáky a učitele v rozšiřování znalostí, dovedností a postojů v environmentální výchově. Širší znalost ve všech tématech programu Ekoškola pomáhá nacházet jak souvislosti, tak často i řešení environmentálních problémů.


6. INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE

Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naši činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

 

7. EKOKODEX

Společně ve škole vymyslíme pravidla a hodnoty programu Ekoškola. Jejich dodržováním tak dosahujeme pozitivních změn v nás, na naší škole i v jejím okolí.

Na škole proběhla soutěž o nejlepší návrh na výtvarné ztvárnění Ekokodexu. Soutěže se zúčastnili všichni žáci 2. stupně naší ZŠ. Z 30 vybraných návrhů volili žáci ten, který se jim nejvíce líbil a který bude školu reprezentovat. Zvítězila žákyně 7. A Nikola Vosyková (školní rok 2014/2015). Je autorkou loga Ekokodexu s šesti pravidly 2016.

Její výtvarný návrh bude doplněn 6 pravidly Ekokodexu.

 

Den pro zdraví žáků 7. tříd

Den pro zdraví žáků 7. tříd

Vloženo: 5.11.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 10x
Dne 10.10. 2017 navštívili žáci 7.tříd „Den pro zdraví“ na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole 5.května na Praze 4.

 
 
Klimatická snídaně pro žáky VIII. tříd

Klimatická snídaně pro žáky VIII. tříd

Vloženo: 11.10.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 21x
Klimatická snídaně byla zařazena do výuky Masarykovy ZŠ v rámci Týdne zdraví a je určena žákům VIII. tříd. Prostor pro snídani a potraviny ke konzumaci si připravují žáci společně s lektory.

 
 
Zdravá svačinka

Zdravá svačinka

Vloženo: 11.10.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 19x
Žáci naší školy se zúčastnili Týdne zdraví projektem Zdravá svačinka. Zdravou stravou žila celá škola. Žáci a paní učitelky se proměnily v kuchaře a kuchařky, kteří se snažili připravit co nejchutnější ale zároveň i zdravou svačinu. Velké poděkování patří i obětavým a ochotným rodičům, kteří se na projektu také aktivně podíleli.

 
 
Menu pro změnu 9.9.2017

Menu pro změnu 9.9.2017

Vloženo: 12.9.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 66x
V sobotu 9. 9.2017 se žáci Ekotýmu podíleli na akci v rámci újezdského Týdne zdraví. Akce byla vyvrcholením celoročního projektu Menu pro změnu. Byla to akce nejen pro všechny žáky školy, ale i pro veřejnost. Při plánování akce si každý člen Ekotýmu připravil návrh s tématem zodpovědné spotřeby potravin. Zaměřili jsme se nejen na plýtvání potravinami u nás ve škole a na výsledky ankety v naší školní jídelně, ale také na to, jaký má vliv toto plýtvání na okolní svět, lidi, zdroje a na životní prostředí.

 
 
Menu pro změnu

Menu pro změnu

Vloženo: 3.5.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 197x
Pro Ekoškoly je připraven v rámci tříletého mezinárodního projektu Eat Responsibly! An action-oriented global learning program for EYD 2015 and beyond. Hlavním nositelem projektu je analytické centrum Glopolis. TEREZA, vzdělávací centrum, je partnerem projektu spolu s dalšími organizacemi z 8 nových členských zemí EU (Bulharsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko).

 
 
Robotka Ogo a její svět

Robotka Ogo a její svět

Vloženo: 1.5.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 125x
Žáci 5. A představují svou robotku Ogo.

 
 
Pletené ekožínky z 5. A

Pletené ekožínky z 5. A

Vloženo: 17.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 129x
A snažíme se opět recyklovat. Stačí dva štětce, trochu umu našich babiček, nastříhané nenošené tričko na souvislý provázek a výsledek je více než skvělý – krásná prací žínka na nádobí. Vyzkoušejte také. 5.A

 
 
Společně si uklidíme svět očima 6. B

Společně si uklidíme svět očima 6. B

Vloženo: 7.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 140x
Naše škola recykluje. Jsme v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Sbíráme staré elektrospotřebiče. Sbírejte s námi pro společnost Elektrowin. Za dobu její činnosti bylo recyklováno např. 161 540 tun = 3 296 734 kusů ledniček, tolik váží asi 3048 vagonů plně naložených uhlím. Má to smysl!

 
 
Ukliďme si svět pohledem žáků 5. A

Ukliďme si svět pohledem žáků 5. A

Vloženo: 7.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 127x
Už jste viděli ulice zaneřáděné odpadky? Ano? Zastavme to! Pokud zanesete své staré spotřebiče do sběrného dvora, tak budou recyklovány, tím pádem budou znovu využity! Přečtěte si názor žáků 5. A, kteří se zapojili do projektu Recyklohraní.

 
 
Ekoflóra a ekofauna

Ekoflóra a ekofauna

Vloženo: 11.1.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 229x
Děkujeme všem dětem, které zareagovaly na výzvu a přinesly do školy barevné plastové láhve. Děti z 5. A vyrábí dle vlastní fantazie nádherné ekokvětiny, z uzávěrů byl vytvořen první ekohad. Protože všechny láhve byly opět zpracovány, prosíme o další. Připravuje se totiž výzdoba školního vestibulu a zároveň těmito výrobky sbíráme body pro udělení titulu Ekoškola.

 
 
Sbíráme plastové láhve

Sbíráme plastové láhve

Vloženo: 11.1.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 218x
Žáci vyrábí průběžně v rámci projektu Ekoškola výzdobu Masarykovy školy z recyklovatelných materiálů. V případě, že máte doma barevné plastové láhve, pošlete je po dětech do školy, škola bude nejen v předvánočním čase zářit barvami. Děkujeme

 
 
Recyklohraní

Recyklohraní

Vloženo: 29.11.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 221x
Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

 
 
Ekologické reklamy

Ekologické reklamy

Vloženo: 4.4.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 1120x
Paní učitelka Mgr. Martina Vrátná vytvořila se svou třídou 5. A ekologické reklamy.

 
 
Obrazy z čajových pytlíků

Obrazy z čajových pytlíků

Vloženo: 4.4.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 566x
Děti z 5. D Masarykovy ZŠ tvoří obrazy z obalů od čajových pytlíků a zdobí si s nimi školu. Hotový je obraz ještěrky a chobotnice.

 
 
Celkem: 14 článků