Kotva
Ekoškola
 
 
Elektronická žákovská

 
 
V příštích dnech vaříme
Pondělí 25.09.2017
Polévka: 
Rybí se zeleninou
Hl. jídlo1: 
Škubánky s mákem
Hl. jídlo 2: 
Džuveč (zeleninové rizoto), Sýr, Kyselá okurka
Dezert: 
Ovocný nápoj,mléko
Úterý 26.09.2017
Polévka: 
Hrstková se zeleninou
Hl. jídlo1: 
Kuřecí soté na kari, špecle,ovoce
Hl. jídlo 2: 
Sekaná pečeně, Brambory maštěné máslem,kyselá okurka,ovoce
Dezert: 
Ovocný nápoj
Středa 27.09.2017
Polévka: 
Květáková
Hl. jídlo1: 
Vepřová pečeně, Špenát, Bramborové knedlíky
Hl. jídlo 2: 
těstovinový salát s tuňákem,pečivo
Dezert: 
Ovocný nápoj,mléko

.

 
 
Objednávky obědů

 
 
Projekty školy

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Mapa webu
A
A
A

Ekoškola

Vloženo: 22.2.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 3488x

 

Mgr. Anna Kousalová

Mgr. Ilona Poláková

Mgr. Tomáš Prager

 

Naše škola se od října 2014 oficiálně zapojila do programu EKOŠKOLA. Je to mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.

 

Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy, od letošního roku i pro školy mateřské. Žáci a učitelé aktivně spolupracují a velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen 7 kroky které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kriterií pro získání mezinárodního ocenění.  

 

Tato metodika je společná pro všechny země a školy, které se programu Ekoškola účastní.

 

7 kroků:           1. Ekotým

                        2. Analýza

                        3. Plán činností

                        4. Monitorování a vyhodnocování

                        5. EV (environmentální výchova) ve výuce

                        6. Informování a spolupráce

                        7. Ekokodex

 

1. EKOTÝM 

 

Tým lidí založený na dobrovolnosti a zájmu žáků, učitelů, provozních zaměstnanců a také třeba rodičů nebo odborníků. Společně vedou program a naplňují podstatu 7 kroků  na škole.

 

2. ANALÝZA 

 

Analýza je zjišťování stavu školy i prostředí kolem ní v konkrétních tématech. Díky ní zjišťujeme, co funguje dobře a co je třeba naopak zlepšit.

 

3. PLÁN ČINNOSTÍ

 

S pomocí výsledků, které nám dá Analýza, navrhneme a uskutečníme činnosti. Vedou k tomu, jak udržet to, co funguje a zlepšit to, co nefunguje.   

 

4. MONITOROVÁNÍ A VYHODNOCOVÁNÍ

 

Průběžně budeme zjišťovat, zda dosahujeme toho, co jsme si naplánovali. Vyhodnotíme dopad našich aktivit.  Bez toho bychom totiž nezjistili, jestli naše snažení mělo nějaký smysl.

 

5. EV VE VÝUCE

 

Škola podporuje v rámci výuky a mimoškolních aktivit všechny žáky a učitele v rozšiřování znalostí, dovedností a postojů v environmentální výchově. Širší znalost ve všech tématech programu Ekoškola pomáhá nacházet jak souvislosti, tak často i řešení environmentálních problémů.


6. INFORMOVÁNÍ A SPOLUPRÁCE

 

Dáváme vědět o tom, co děláme v rámci programu Ekoškola uvnitř i vně školy. Zároveň rozšiřujeme spolupráci i mimo Ekotým. Dochází tím k zviditelnění a pochopení naši činnosti a motivaci okolí k zapojení do práce v programu.

 

7. EKOKODEX

 

Společně ve škole vymyslíme pravidla a hodnoty programu Ekoškola. Jejich dodržováním tak dosahujeme pozitivních změn v nás, na naší škole i v jejím okolí.

 

Na škole proběhla soutěž o nejlepší návrh na výtvarné ztvárnění Ekokodexu. Soutěže se zúčastnili všichni žáci 2. stupně naší ZŠ. Z 30 vybraných návrhů volili žáci ten, který se jim nejvíce líbil a který bude školu reprezentovat. Zvítězila žákyně 7. A Nikola Vosyková (školní rok 2014/2015). Je autorkou loga Ekokodexu s šesti pravidly 2016.

 

Její výtvarný návrh bude doplněn 6 pravidly Ekokodexu.

 

Menu pro změnu 9.9.2017

Menu pro změnu 9.9.2017

Vloženo: 12.9.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 17x
V sobotu 9. 9.2017 se žáci Ekotýmu podíleli na akci v rámci újezdského Týdne zdraví. Akce byla vyvrcholením celoročního projektu Menu pro změnu. Byla to akce nejen pro všechny žáky školy, ale i pro veřejnost. Při plánování akce si každý člen Ekotýmu připravil návrh s tématem zodpovědné spotřeby potravin. Zaměřili jsme se nejen na plýtvání potravinami u nás ve škole a na výsledky ankety v naší školní jídelně, ale také na to, jaký má vliv toto plýtvání na okolní svět, lidi, zdroje a na životní prostředí.

 
 
Menu pro změnu

Menu pro změnu

Vloženo: 3.5.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 148x
Pro Ekoškoly je připraven v rámci tříletého mezinárodního projektu Eat Responsibly! An action-oriented global learning program for EYD 2015 and beyond. Hlavním nositelem projektu je analytické centrum Glopolis. TEREZA, vzdělávací centrum, je partnerem projektu spolu s dalšími organizacemi z 8 nových členských zemí EU (Bulharsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko).

 
 
Robotka Ogo a její svět

Robotka Ogo a její svět

Vloženo: 1.5.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 90x
Žáci 5. A představují svou robotku Ogo.

 
 
Pletené ekožínky z 5. A

Pletené ekožínky z 5. A

Vloženo: 17.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 89x
A snažíme se opět recyklovat. Stačí dva štětce, trochu umu našich babiček, nastříhané nenošené tričko na souvislý provázek a výsledek je více než skvělý – krásná prací žínka na nádobí. Vyzkoušejte také. 5.A

 
 
Společně si uklidíme svět očima 6. B

Společně si uklidíme svět očima 6. B

Vloženo: 7.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 104x
Naše škola recykluje. Jsme v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Sbíráme staré elektrospotřebiče. Sbírejte s námi pro společnost Elektrowin. Za dobu její činnosti bylo recyklováno např. 161 540 tun = 3 296 734 kusů ledniček, tolik váží asi 3048 vagonů plně naložených uhlím. Má to smysl!

 
 
Ukliďme si svět pohledem žáků 5. A

Ukliďme si svět pohledem žáků 5. A

Vloženo: 7.4.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 91x
Už jste viděli ulice zaneřáděné odpadky? Ano? Zastavme to! Pokud zanesete své staré spotřebiče do sběrného dvora, tak budou recyklovány, tím pádem budou znovu využity! Přečtěte si názor žáků 5. A, kteří se zapojili do projektu Recyklohraní.

 
 
Ekoflóra a ekofauna

Ekoflóra a ekofauna

Vloženo: 11.1.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 189x
Děkujeme všem dětem, které zareagovaly na výzvu a přinesly do školy barevné plastové láhve. Děti z 5. A vyrábí dle vlastní fantazie nádherné ekokvětiny, z uzávěrů byl vytvořen první ekohad. Protože všechny láhve byly opět zpracovány, prosíme o další. Připravuje se totiž výzdoba školního vestibulu a zároveň těmito výrobky sbíráme body pro udělení titulu Ekoškola.

 
 
Sbíráme plastové láhve

Sbíráme plastové láhve

Vloženo: 11.1.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 180x
Žáci vyrábí průběžně v rámci projektu Ekoškola výzdobu Masarykovy školy z recyklovatelných materiálů. V případě, že máte doma barevné plastové láhve, pošlete je po dětech do školy, škola bude nejen v předvánočním čase zářit barvami. Děkujeme

 
 
Recyklohraní

Recyklohraní

Vloženo: 29.11.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 175x
Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

 
 
Ekologické reklamy

Ekologické reklamy

Vloženo: 4.4.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 1061x
Paní učitelka Mgr. Martina Vrátná vytvořila se svou třídou 5. A ekologické reklamy.

 
 
Obrazy z čajových pytlíků

Obrazy z čajových pytlíků

Vloženo: 4.4.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 513x
Děti z 5. D Masarykovy ZŠ tvoří obrazy z obalů od čajových pytlíků a zdobí si s nimi školu. Hotový je obraz ještěrky a chobotnice.

 
 
Celkem: 11 článků