Pátek 28.07.2017
rajská s těstovinou
Kuřecí gyros, Brambory maštěné máslem, okurkový salát
oběd 2
Dezert:
Mléko
Pondělí 31.07.2017
polévka
oběd 1
oběd 2
Dezert:
doplněk
Úterý 01.08.2017
Nezadáno

Újezdské muzeum

Vloženo: 3.3.2016 | Autor: admin | Zobrazeno: 1800x

Posláním Újezdského muzea je naplňovat motto: Proměny pražské periferie. To znamená, že základem jeho trvalé expozice je prezentace exponátů ze života tří původně malých obcí od konce 19.stolení do současnosti – Újezdu nad Lesy, později připojeného Blatova, a Nové Sibřiny, části obce Sibřina. Za jedno století se tak z konglomerátu několika set venkovských obyvatel stala městská část Praha 21 – Újezd nad Lesy  s více jak 10 000 obyvateli.

Muzeum zahájilo svou činnost po schválení zastupitelstvem MČ Praha 21 v přízemí budovy Masarykovy ZŠ 28.října 2004, kde byla uvolněna jedna třída na výstavní prostor s téměř 50 m2. Muzeum bylo vybaveno deseti moderními skleněnými vitrínami, dále dostatečným počtem židlí i zapůjčeným klavírem pro pořádání příležitostných  koncertů a hudebním doprovodem při vernisážích. V průběhu dvou let existence muzea bylo získáno formou darů od řady občanů značné množství exponátů – pan Milan Zeman věnoval téměř celý rodinný archiv z kulturní a sportovní činnosti vlastní i svého otce, pan Němec archivní materiály svého tchána – bývalého starosty obce Jana Kylara (1931-1947). Proto mohla být 11. listopadu 2006 otevřena  stálá expozice jednoho století života nejvýchodnější části Prahy. 28.října 2009 získalo muzeum pro svou činnost nové prostory v Polyfunkčním domě. Kromě materiálů vystavených ve stálé expozici jsou zajímavé předměty umístěny v archivu a depozitáři. Návštěvníky muzea je s plnou spokojeností kvitovaný dohled při návštěvních hodinách pana Rudolfa Vambery. Všichni členové Muzejní rady a externí spolupracovníci se střídají ve funkci kurátorů jednotlivých výstav dle svých zájmů, kromě stálé expozice se každoročně pořádá 4 - 5 výstav.

V rámci spolupráce se školou a ostatními újezdskými školnímí zařízeními vyhlašuje muzeum každoročně bienále literární a výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let,  a pro dospělé. Vítězové jednotlivých kategorií a zúčastněná předškolní a školní zařízení získávají knižní poukázky na nákup knih ve zdejším Knihkupectví nad Lesy a v Romantice. Peníze poskytuje Úřad MČ Praha 21.

Stalo se v Újezdském muzeu tradicí, že žáci Masarykovy ZŠ výtvarně svými pracemi pod vedením pedagogických pracovníků přispívají k originální atmosféře výstav a vernisáže se neobejdou bez školních hudebních vystoupení.

Velikonoce

Vloženo: 29.3.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 551x